Marek Kowalski, jak co dzień, szedł ulicami swojego ukochanego miasta. Przemierzał parki, zwiedzał okolicę oraz witał napotkane po drodze osoby. Był dość znany w swoim mieście zarówno z dobroci, którą okazywał głównie starszym ludziom, ale także ze swojego "lokalnego patriotyzmu", czyli obrony ukochanego miasta i jego mieszkańców. Jedni mówią o nim "fajny chłopak, na klatce dzień dobry mówi", zaś inni, że to chuligan. Chciał zostać strażnikiem swojego miasta, przez co miał na koncie kilka wyroków skazujących za bójki. Marek niestety nie potrafił postawić sobie granic owej "obrony". Pewnego dnia, idąc parkiem, zauważył, że postawny mężczyzna próbuje wyrwać starszej Pani torebkę. Marek szybko podbiegł i wyrwał torebkę kobiety z rąk złodzieja, a tamten zaczął uciekać. Marek oczywiście musiał wymierzyć sprawiedliwość i zaczął gonić mężczyznę. Niestety wybuchowy Marek, pobił złodzieja i przerażony uciekł. Na miejsce przyjechała karetka. Po kilku dniach, do drzwi Marka zapukała Policja, aby go zatrzymać. Okazało się, że wskutek obrażeń po bójce, niedoszły złodziej zmarł w szpitalu. W trakcie trwającego postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez niezawodnego Prokuratora Docieklaka, Marek w swojej obronie w trakcie składania wyjaśnień, powoływał się na stan wyższej konieczności, na chęć uratowania kobiety, jej torebki i lokalnego spokoju ulicznego. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia, w którym jako podstawę prawną wskazał nieumyślne spowodowanie śmierci. Sprawa trafiła do Sędzi Temidzkiej, zaś adwokatem Marka jest nowy w mieście radca prawny - Artur Sprawiedliwy. Pomóżcie trójce prawników w dokładnym rozstrzygnięciu sprawy Marka.

 

Zadania:

1. Sędzia Temidzka ma wątpliwość, co do podstawy prawnej, przywołanej w akcie oskarżenia oraz powiązaniu bójki i śmierci jako kary łącznej. Czy Prokurator Docieklak w akcie oskarżenia słusznie powołuje się na nieumyślne spowodowanie śmierci? Wskażcie inną podstawę prawną, która może stanowić zarzut względem Marka? Co to kara łączna oraz zbieg przestępstw? Czy w tej sprawie któraś z tych instytucji ma zastosowanie?

2. Czy Marek właściwie powołuje się na stan wyższej konieczności, usprawiedliwiając bójkę? Opiszcie wszystkie okoliczności wyłączające bezprawność oraz winę, wymienione w kodeksie karnym.

3. Czy radca prawny może reprezentować podejrzanego/oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym/procesie karnym? Podaj podstawę prawną. Wymieńcie różnice pomiędzy zawodem adwokata a radcy prawnego.

4. Nowy radca prawny Artur Sprawiedliwy, chce wyjątkowo dobrze zaprezentować się przed Sędzią Temidzką. Pomóżcie przygotować mu notatki na rozprawę, dotyczące rodzajów kar, środków karnych i recydywy w kodeksie karnym oraz trybów i etapów postępowania karnego. Zaproponujcie w notatniku linię obrony, którą kierować się będzie radca prawny.

 

Zadania wykonajcie w formie multimedialnej, plastycznej lub literackiej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć, plakatu, grafiki, kolażu, wiersza, opowiadania, gazetki szkolnej), przy użyciu dowolnej techniki.

 

 

Tydzień X

PRZESYŁANIE ZADAŃ

Zadanie należy rozwiązać i przesłać do dnia 27 marca 2024 r. do godz. 23:59. Rozwiązania powinny zostać przesłane poprzez konto założone opiekunom drużyny na platformie moodle.